środa, 23 maja
16:42

Podróże kształcą?

PalczynskiPalczynski
Po raz kolejny przekonałem się, że podróże kształcą. Na zaproszenie swojego przyjaciela z Wędrzyna, notabene 23-letniego radnego powiatowego, miałem okazję poznać piękne tereny powiatu sulęcińskiego. Jednak wizyta nie ograniczyła się wyłącznie do wypoczynku i rekreacji. Uczestniczyłem w bardzo interesującym spotkaniu ze starostą Dariuszem Ejchartem, który przedstawił własną filozofię funkcjonowania samorządu powiatowego, opierającą się na dwóch głównych założeniach. Po pierwsze, strategicznym partnerem większości wydarzeń organizowanych przez powiat są organizacje pozarządowe. Po drugie, dąży się do maksymalnie jak największego udziału środków zewnętrznych przy realizacji inwestycji oraz organizacji wydarzeń integrujących lokalną społeczność. Z pozoru prosta recepta na sukces. Dlaczego więc nie skopiować jej w naszych samorządach gminnych oraz powiatowym?

W ubiegłym roku decyzją Rady Powiatu Sulęcińskiego utworzona została placówka opiekuńczo - wychowawcza, potocznie zwana domem dziecka. Jeszcze nie minął rok funkcjonowania, a władze powiatu na czele ze starostą zainicjowali powstanie fundacji zrzeszającej pracowników oraz sympatyków placówki. Prosty krok, który otwiera olbrzymie szanse pozyskiwania środków zewnętrznych: od grantów ministerialnych poczynając na środkach z Unii Europejskiej kończąc. Fundacja działająca przy placówkach prowadzonych przez samorządy może stać się znakomitym narzędziem do ich rozwoju.
Od trzech lat w Sulęcinie organizowane jest Święto Powiatu. Zespoły muzyczne, konkursy, zawody sportowe oraz pokaz fajerwerków – to tylko nieliczne atrakcje, które towarzyszą największej powiatowej imprezie kulturalnej. Co najważniejsze, olbrzymia część kosztów imprezy pokrywana jest przez ... organizacje pozarządowe.
Być może znajdą się tacy, którzy uznają tego typu działania za omijanie prawa. Jednak jestem zdania, że samorządy mogą pozwolić sobie na takie działanie. Z jednego bardzo prostego powodu. Rząd od paru lat nakłada systematycznie na samorządy dodatkowe zadania, bardzo często bez zapewnienia środków finansowych na te cele. Jednostki samorządowe nie powinny się zastanawiać, czy współpraca z organizacjami pozarządowymi w celu realizacji zadań samorządowych jest przez rząd mile widziana, czy też nie. Najważniejszy jest interes mieszkańców, który poprzez współpracę sektora publicznego i społecznego może przynieść wiele pożytecznego.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem