środa, 23 maja
18:44

Popielec

Wstrząsające są słowa z księgi Joela: „Nawróćcie się do mnie całym waszym sercem, przez post i płacz, i lament. Rozdzierajcie jednak wasze serca, a nie szaty!”
Ich kontynuacją i rozwinięciem są słowa samego Chrystusa, który w Ewangelii mówi jeszcze wyraźniej: „Strzeżcie się żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was inni widzieli.” Wielu z nas podejmie różnego rodzaju umartwienia i wielkopostne zobowiązania. A przecież nie post - jako taki - jest celem, ale nawrócenie i przemiana serca, zmiana myślenia, wartościowania i postępowania. Chodzi o to, aby uwierzyć Bogu, aby do Niego przylgnąć, uczynić Go centrum codziennego życia. „Z wielkości człowieka bez Boga jesteśmy jedynie jak ta garstka prochu na tacce położonej na skraju ołtarza”.
Ale czy ja naprawdę wiem, o co w tym wszystkim chodzi i jak ma się dokonać we mnie to wewnętrzne i prawdziwe nawrócenie? Od tylu lat próbuję i stale jakoś mi to nie wychodzi. Stale potykam się o własny egoizm i pychę, o moje przyzwyczajenia i słabostki, o mój charakterek i robienie wszystkiego na pokaz.
Obym tylko nie zrezygnował i nie przestał na nowo podejmować wysiłków. On sam tego we mnie dokona, Jego mocą i słowem. A moim zadaniem jest ustawiczne zmaganie się ze sobą i podnoszenie się, nawet jeśli zaraz po tym znowu upadam. A post, płacz i lament, posypanie głowy popiołem pomagają mi tylko w przygotowaniu się do przyjęcia Jego działania. A może warto czasem inaczej popatrzeć na życie? Nie tylko przez pryzmat dochodów i nowszego modelu mercedesa? Może są inne wartości, niż trzeci już komfortowy domek budowany w luksusowej dzielnicy?
Posypanie głowy popiołem to tylko znak i symbol. Ale ten znak może być równie bez znaczenia, jak całe moje życie... Widziałem gdzieś takie hasło: katoliku sam popiołek nie wystarczy, a środa popielcowa to zaledwie początek.
No i jeszcze jedno... Tak łatwo korygujemy i poprawiamy i widzimy błędy innych. Wielki Post daje nam szansę, abyśmy zobaczyli najpierw nasze grzechy i skorygowali siebie.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem