środa, 25 kwietnia
05:24

Cyrkowe wygibasy

I znowu mamy w mieście cyrk z cyrkiem, i to w podwójnym wydaniu. Dwa lata temu po proteście miejscowego Koła Partii Zielonych burmistrz Wągrowca oświadczył, że już nie wpuści do miasta żadnego cyrku. Zieloni oponowali przeciw niehumanitarnej tresurze zwierząt. Włodarz im uległ... Nie pod presją tej kanapowej partyjki, lecz z osobistych przekonań. Po prostu uważa, że dzikie zwierzęta winny przebywać na wolności, a nie występować na cyrkowej arenie.
Opacznie jednak zrozumieli oświadczenie burmistrza mieszkańcy, którzy bardzo chętnie ze swoimi pociechami oglądają tego rodzaju widowiska. Dla znacznej liczby wągrowczan oświadczenie włodarza oznaczało, że cyrk nie może postawić się na żadnej piędzi ziemi w granicach administracyjnych miasta. Tymczasem chodzi o grunty miejskie, których burmistrz nie ma zamiaru użyczać. Tak więc cyrk z pokazem tresury zwierząt może stanąć wszędzie, ale poza terenami należącymi do miasta. Takimi na przykład są place Spółdzielni Mieszkaniowej, m. in. na os. Wschód. Spółdzielnia nie musi konsultować udostępniania terenu z  burmistrzem, ani prosić o jego zgodę, no bo niby dlaczego?
– Jak to jest, że burmistrz nie rządzi całym miastem ? – zapytał nas czytelnik. – Panuje nad nim, czy tylko nad częścią ? – dziwował.
I cóż miałem odpowiedzieć temu mieszkańcowi? Oznajmiłem mu, że następnym razem wynajmę swoją działkę na rozbicie namiotu cyrkowego. Biedak nie wie, gdzie mieszkam i uwierzył. Prywatna własność nieruchomości jest święta i nikomu nic do tego, co na niej będę urządzał, pod warunkiem, że planowane przedsięwzięcie nie będzie zakłócało porządku publicznego ustalonego regulaminem miejskim – wytłumaczyłem. A moi znajomi wiedzą, że działka ta zajmuje powierzchnię około 300 m kwadratowych...
***
Włodarze miast i gmin oraz starosta nie pobrali żadnych nagród za ubiegły rok z kasy samorządowej. Przezorność czy może populizm, awersja do publicznych pieniędzy czy polityczna zagrywka przed rokiem wyborów samorządowych, a  może kunktatorstwo? Nic z tych rzeczy. Samorządowe regulaminy zakładowych funduszy nagród nie przewidują honorowania nimi kierownictw urzędów.
Włodarze sypią kasę swoim pracownikom w dość zróżnicowany - a co najmniej dziwny sposób – jakby gminy były krezusami. Wójt Mieściska pozwolił sobie na spore nagrody dla urzędników oraz kierowników jednostek podległych. Kierownicy w urzędzie otrzymali średnio po 4, 62 tys. złotych brutto, a kierownicy jednostek podległych pobrali średnio po 3,43 tys. zł. Pracownicy obsługi zaś zadowolili się - też średnio - 1,5 tys. zł.
W biednej gminie Wapno maksymalne nagrody dla urzędników sięgnęły do pułapu 2,92 tys. zł, a średnia wysokość nagrody dla wszystkich wyniosła 1,07 tys. zł.
Starostwo jednak nie przebiło mieściskiego wójta. Dyrektorzy i kierownicy jednostek zainkasowali średnio po 3,25 tys. zł, a średnia dla wszystkich pracowników starostwa wpadła po 1,3 tys. zł.
Krociowe nagrody pobrali kierownicy w  wągrowieckim Urzędzie Gminy. Średnio na stanowisko przypadło po 7,93 tys. zł, na samodzielnych stanowiskach po 2,43 tys. zł, a na stanowiskach podległych (w referatach) po 2,93 tys. zł.
Najświętszym włodarzem okazał się burmistrz Wągrowca, który nie tylko nikomu z pracowników nie przyznał nagrody, ale też sobie i zastępcy. Współczuję urzędnikom, jako że pracują za marne grosze. Wierzę, że jak wygra wybory, to sypnie im kasą... Daj Bóg! A jak przegra, to znowu urzędnicy będą po kieszeni bici, bo nowy burmistrz ich nie nagrodzi...

Komentarze   

 
+1 #3 Urzędnik 2018-03-18 13:45
Burmistrz nie po raz pierwszy wygłupił się . Gani urzędników po katach za marne grosze bo przecież ich zarobki nie sahorrendalne oprócz wynagrodzeń burmistrza i zastępcy, to jeszcze żałuje im nagrody raz w roku. To ze sobie nie przyznał to w imię sorawiedliwosci ludzkiej dobrze zrobił bo to już byłaby hańba
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+1 #2 maks 2018-03-15 00:29
Burmistrz to skąpiec, nie dał sobie wiec nie dał innym
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 #1 WF 2018-03-14 19:52
Nie dal - zle, dalby - też nie.
Wez chlopie skoncz z tym pseudo dziennikarstwem ...
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem