piątek, 25 maja
10:42

Nie, bo nie...

Przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej przez dzieci wpasowane jest w piękny pod każdym względem miesiąc. W niedzielę majową, czyli dzień Pański, dokonuje się ta celebracja. Pierwsza Komunia Św. jest bez wątpienia jednym z najważniejszych i najpiękniejszych momentów w życiu młodego człowieka. Ta chwila pozostawia ślad w sercu i zostaje w pamięci do końca życia. Wszyscy ją przeżywają, nade wszystko dzieci, ale też ich rodzice i chrzestni, krewni, przyjaciele rodziny, a nawet sąsiedzi. Utrzymał się sąsiedzki zwyczaj składania życzeń pierwszokomunijnym dzieciom zamieszkałym obok, czy też naprzeciwko, a nazajutrz ich rodzice odwzajemniają się ciastem lub zapraszają do siebie na kawę. Wiele pamiątek otrzymuje dziecko, a może jeszcze więcej prezentów, od których iskrzą mu się oczy.
Jedną z takich pamiątek jest od ponad 20 lat notatka prasowa w lokalnej gazecie. Często przechowuje się ją jako swoistą pamiątkę czasu. Niektóre parafie dość rygorystycznie podchodzą do tego rodzaju publikacji, uniemożliwiając mediom wykonanie zdjęć i podanie nazwisk. W wągrowieckiej parafii farnej spotkałem się z wyjątkowym ostracyzmem, którym ośmieszył się tamtejszy kapłan. Nie tylko nie wyraził zgody na wykonanie zdjęć wewnątrz kościoła, o co zresztą nie mam pretensji, bo gdyby wszyscy reporterzy zechcieli robić zdjęcia, to dzieci dostałyby rozdwojenia jaźni, dlatego w tym przypadku nie oponuję. Nawet gdy w środku jest jeden kamerzysta i fotograf, to dzieci wodzą za nimi oczami, a nawet ładnie uśmiechają się do obiektywu. Jednak nie mogę byś głuchy na słowa wspomnianego wikariusza, że rodzice nie wyrażają zgody na publikację nazwisk ich dzieci w gazecie (sic!). Wręcz jest odwrotnie: nie tylko opiekunowie, ale też dziadkowie chcieliby zobaczyć swojego wnusia, z nazwiskiem oczywiście, w prasie lokalnej. Co by było, gdyby redakcja miała zasłaniać dzieciom oczy czarnym paskiem oraz podawać imię i pierwszą literę nazwiska... Niewyobrażalne!
Wikariusz oznajmił mi też, że zdjęcia i nazwiska znajdą się w parafialnej gazetce i tam mogę sobie je zobaczyć, więc nie muszą być publikowane gdzie indziej. No i dobrze, też nie mam o to pretensji, tylko chciałbym publicznie zapytać duchownego, czy od wszystkich rodziców zbierze na to zgody? Wątpię bardzo.
Tajemnicą poliszynela jest, że parafia farna dostała się na łamy nie tylko lokalnych mediów, ale też ogólnopolskich, za sprawą braku zgody jednego z byłych wikariuszy na pochówek dziecka, jak również z powodu konieczności zwrotu przez proboszcza dotacji do kasy powiatu z tytułu nienależytego wykonania zadania publicznego.
Kiedyś w jednej ze szkół rodzice nie wyrazili zgody na publikację zdjęcia ich dziecka. Grupową fotkę pierwszoklasistów wykonaliśmy, bo nie mieliśmy sumienia powiedzieć dziecku, że rodzice nie życzą sobie, aby było ono na grupowym zdjęciu. Przed publikacją w gazecie dziecko to zostało przez nas „wycięte” z grupy, no i dopiero – po ukazaniu się tygodnika – w szkole zrobił się ambaras. Wytykano to dziecko palcem... Nie wiem, jak się wówczas zachowywało, ale na pewno nie było mu przyjemnie.
Tej samej niedzieli byłem na uroczystości komunijnej w Gołańczy. Tamtejszy proboszcz nie miał żadnych wątpliwości co do zdjęć, jak i publikacji nazwisk dzieci w Głosie. Spotkałem się z otwartym i ciepłym przyjęciem, za co proboszczowi i katechetce w tym miejscu składam serdeczne Bóg zapłać.
Można było? Można. Rzecz w kapłańskiej życzliwości, otwartości i zaufaniu, bez uprzedzeń i  stawiania sprawy na ostrzu noża: nie, bo nie...

Komentarze   

 
0 #1 Max 2017-05-19 16:59
Niestety , kler pod parasolem PiS poczuł się bardzo mocny i niedługo bedzie współrządził krajem. W projekcie pisowskiej Konstytycji RP zapisano znaczacą role ideologiczną Kościoła w państwie, która bedzie sprowadzała sie do jedynego moralnego autorytetu. Projekt preambuły Konstytucji można już bez domyslania sie wyartykułować wa głośno: "W imię Ojca i Syna..."
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem