sobota, 23 czerwca
04:44

Szacunek

 

To słowo i zjawisko tak deficytowe w ostatnim czasie. Rozmowy Polaków odbywają się na zasadzie: dogadamy się, ale wyłącznie na moich warunkach. Z kieszeni podatników wydano miliony, jeśli nie miliardy, właśnie na takie „budowanie” zgody narodowej. W expose nowego premiera padły znamienne słowa o potrzebie znalezienia wspólnego języka, ale mam wrażenie, że zostały wypowiedziane, bo tak wypadało. Mój odbiór byłby może i inny, gdyby padły jeszcze długo oczekiwane słowa skierowane do całego narodu, nie zaś do wyłącznie własnych wyborców. Zabrakło nazwisk, które są symbolem historycznych zdarzeń, które dziś wyniosły ambitnego premiera na szczyty bankowej i rządowej kariery. Czego zatem zabrakło jeszcze? Ano szacunku i obawiam się, że nie przywrócą go najserdeczniejsze słowa wypowiadane przy wigilijnym stole, z ambony, z ekranu telewizora, głośnika radia, łamów gazety. I smutno mi, bo przypominają mi się czasy grudnia 1981 roku, kiedy w Polsce zapanowało przygnębienie czasu wojennego. Wtedy też ktoś powiedział: czy to moja wina, że nasi praojcowie wybrali sobie poligon wojskowy za ojczyznę.
Na naszej stronie internetowej pojawił się komentarz do mojego poprzedniego felietonu podpisany imieniem. Autor komentarza, który w odróżnieniu ode mnie skrywa się tylko za imieniem, zarzuca mi, że wykazałem brak szacunku do kobiet, które nie biegają z czarnymi parasolkami. To tak w wielkim skrócie. Otóż nie, Drogi „Stanisławie”. Na szacunek zasługują zarówno te, którym mężczyźni wyznaczają rytm ich życia i te, które mają odwagę inaczej. Co by nie powiedzieć, to my, mężczyźni, tupiemy na słabszych, bo nie umiemy lub nie chcemy oddawać pozornych atrybutów władzy. Ujął mnie Pan słowami o swojej żonie i za to wyrażam Panu szacunek. Właśnie dlatego, że moja żona i dzieci zasługują na niego i robię wszystko, żeby sobie to przyswoić. Także wtedy, gdy mojego sumienia puka Krok Dziesiąty: „Prowadziliśmy nadal obrachunek moralny, z miejsca przyznając się do popełnianych błędów”.
Nie tylko z okazji świąt kapłani wypowiadają podczas mszy: „...przekażcie sobie znak pokoju”.
Wszystkim Sympatykom i adwesarzom.

Komentarze   

 
+6 #2 Jan 2017-12-28 21:01
Zabrakło szacunku dla kogo? Dla tych co w Parlamencie Europejskim kłamią bezczelnie w sprawie Polski domagajac się sankcji wobec własnego kraju? Oni szacunku juz nigdy nie odbudują. Szacunek rządu wyraza sie w wypełnianiu obietnic wyborczych - tutaj akurat, w przeciwieństwie do rzadu poprzedniego, jest to realizowane wzorcowo.
"...I smutno mi, bo przypominają mi się czasy grudnia 1981 roku, kiedy w Polsce zapanowało przygnębienie czasu wojennego..." - Acha - widzi pan czołgi na ulicach Wągrowca, ludzi nie mają co kupić bo sklepy puste, patrole PIS-owskie na ulicach pałują za smianie sie z Kaczyńskiego, demonstarcje zwalczane brutalnie prze narodowców, nie moze pan pluc na rząd nawet w Internecie ....? Tragedia rzeczywiście. Czy autor nie ma schorzenia jakie przejawia sie od dłuzszego czasu u ojca Michnika czy nadredaktora Lisa?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 #1 Stanisław 2017-12-21 12:55
Tym razem plus dla Pana - za czytanie komentarzy i zastanawianie się nad nimi. Właśnie budzenie refleksji - u Pana i czytelników Pańskich felietonów - jest celem moich komentarzy. Zgadzam się całkowicie z Panem w kwestii wzajemnego szacunku i liczę,że w przyszłych felietonach nie zabraknie go również dla Pańskich przeciwników politycznych oraz Kościoła. Życzę Panu radosnego i pouczającego przeżycia atmosfery i wymowy świąt Bożego Narodzenia a na Nowy Rok dedykuję (w nawiązaniu do Pańskiego imienia) franciszkańską maksymę: POKÓJ I DOBRO.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem