środa, 20 czerwca
22:40

Dyrektor przyzwoitka

SzklennikSzklennik

 

Nauczyciele dostali kwiaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej, starosta, burmistrzowie i wójtowie obdzielili nagrodami, ministerstwo i kuratorzy medalami. Ale władza musi mieć pewność, że daje je pokornym. Stad też pomysł pani minister, że raz na trzy lata dyrektor szkoły oceni... postawę moralną nauczycieli, których zatrudnia. Od tego będzie zależał awans zawodowy i nauczycielskie 500 plus, które mają być przyznawane po 2019 roku. Proste? A żeby nie było wątpliwości, że stoi za tym kasa, to zapisy o tym znajdą się w ustawie o... finansowaniu oświaty.
W projekcie rozporządzenia do ustawy znajduje się zapis, że jednym z kryteriów oceny nauczyciela będzie jego postawa moralna i etyczne postępowanie. Projekt jednak nie określa, według jakiego systemu wartości będą oceniani nauczyciele i czy świadectwo moralności dyrektorzy wystawią im tylko z zachowania w szkole, czy również z tego, jak prowadzą się prywatnie. Dyrektor oceni nauczyciela, a dyrektora kurator z nadania politycznego. Zatem chcesz dobrze wypaść i załapać się na gratyfikacje - myśl lub mów tak, jak władza chce.
Tylko patrzeć, jak powstanie sieć czynników oceniających, uprzejmie donoszących dyrektorowi. Bo akurat nauczyciel założył glany, zamiast lakierki na uroczystość, a w niedzielę nie walczył dzielnie o miejsce w pierwszej ławce w kościele, tylko dekował się gdzieś w okolicach chóru, albo wyjścia. A co gorsze, wrzucił na tacę jakieś tam drobne, a nie bilet Narodowego Banku Polskiego. Naganne powinno być utrzymywanie zażyłych stosunków, w tym towarzyskich ze związkami niesakramentalnymi, podawanie ręki prezydentowi Słupska, głośne utyskiwanie na kolejki do lekarza, na ciągle rosnące ceny w sklepach. A wyobraźmy sobie, że kształtna, zgrabna i ładna nauczycielka pojawiła się na plaży w śmiałym bikini. Wysoko zaś powinno być narzekanie na burmistrza lub wójta, który zasiedział się latami na stołku, potakiwanie do słów, że prawdziwe autorytety do tej pory nie uzyskały należytego im statusu i że Ruskie zorganizowali zamach. Śmieszne? Nie, wystarczy lektura historii, która pokaże, że to umiemy.
Pani minister powiedziała, że rząd nie ustąpi w sprawie ustawy. Dyskutowane mogą (nie muszą) być poszczególne zapisy. Miłego dnia.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem