środa, 23 maja
18:56

Solimarność

Solidarność zżarła swój ogon i przeistoczyła się w atrapę związku zawodowego.
W aktualnej sytuacji politycznej NSZZ „Solidarność” jest mocno zblatowana z obozem rządzącym, co samo w sobie jest dość zabawne, patrząc na genezę i historię ruchu. Mniej zabawne są już jednak posunięcia dzisiejszych związkowców. Kiedy Związek Nauczycielstwa Polskiego planował strajk, Solidarność wysyłała do szkół pisma z informacją, że jest on nielegalny i za udział w sprzeciwie wobec pisowskiej reformy edukacji groziła... konsekwencjami dyscyplinarnymi. Niedawno na ulice wyszli również listonosze. Między nimi jednak ze świecą by szukać przedstawicieli największego polskiego związku.
Oto doczekaliśmy czasów, kiedy związek zawodowy zakazuje protestów innym związkom. Ale to nie dziwi w kontekście relacji między organizacją a prowadzącą partią. Ekspresowo podpisano np. nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa. Dzięki niej związkowcy pracujący w kopalniach węgla będą mieli takie same przywileje jak górnicy dołowi. Działacze Sierpnia 80 już zarzucają „jedynemu słusznemu związkowi w Polsce” pójście na układ. Warto też posłuchać, o czym bredzi dziś legenda opozycji, Andrzej Gwiazda: „Prezydent Kaczyński poległ na posterunku i stanął w szeregu żołnierzy wyklętych”.
Na szczęście powstają nowe twory. W OZZ „Inicjatywa Pracownicza”, żaden z dwóch tysięcy członków nie jest na etacie i nie czerpie korzyści z aktywności związkowej, a wydatki są finansowane ze składek. To oni – w przeciwieństwie do Solidarności i OPZZ – zajmują się sprawami ludzi pracujących na tzw. śmieciówkach, czy też problemami przedstawicieli wolnych zawodów. A wszystko zaczęło się od małej grupy w Poznaniu, podczas strajków w fabryce Cegielskiego na początku nowego tysiąclecia.

Komentarze   

 
0 #1 Łazanek 2017-06-01 16:58
I Wągrowiec miał swoich solidarności Halabardników inteligencje i robotników,Padł a komuna,a za nią związki zawodowe.To się nie wróci.Może i dobrze!.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem