poniedz., 10 grudnia
10:37

Odszedł senior nad seniorami

czeslaw_zawadzkiczeslaw_zawadzki
W czwartek, we wczesnych godzinach rannych zmarł CZESŁAW ZAWADZKI, wieloletni prezes Gminnej Spółdzielni w Łeknie i szef Klubu Seniora „Cystersi” w  Łeknie. Skończył 80 lat.

Czesław Zawadzki był znanym i cenionym mieszkańcem naszego powiatu. Swoje życie zawodowe i prywatne związał jednak z ukochanym Łeknem. Pracował w miejscowej Gminnej Spółdzielni, przechodząc kolejno wszystkie szczeble zawodowe, by zostać jej prezesem.


Znał wszystkich, widział problemy, na które szybko szukał dobrej rady, sposobu udzielenia pomocy. Szybko też poznały się na nim różne organizacje, oferujące swoje członkostwo: Ochotnicza Straż Pożarna, Towarzystwo Miłośników Ziemi Łekneńskiej, czy organizacja, której szefował - Klub Seniora „Cystersi”. Dla klubu poświęcał wszystko, toteż po niedługim czasie tętnił on życiem, serdecznością, pamięcią o prywatnych rocznicach i jubileuszach oraz świętach państwowych i kościelnych (...)

(Autor Anna Borczykowska, Fot. Anna Borczykowska)

 

LUDZIE LISTY PISZĄ -Smutna refleksja po pogrzebie

Tak bardzo bym chciał przekazać „pozytywne” relacje z pogrzebu, ale muszę przekazać te prawdziwe, niestety...
Przy trumnie Paschał, tłumy sięgające prawie rezurekcji wielkanocnej, a w kościele światła, jak przy codziennej mszy, gdy jest na niej 10 osób. Było mroczno, bo dzień posępny i inaczej niż zawsze. W słowie dla zmarłego znalazło się jedno zdanie (cyfrą 1) „o dobru, którym obdzielał wszystkich, zwłaszcza seniorów, ale czy to wystarczy na szali z jego grzechami?” Taki był wydźwięk tego jednego zdania.

Msza trwała pół godziny, komunia prawie 20 minut i za pięć czwarta tłum już był uformowany w  kondukcie żałobnym. Na cmentarzu jakby wolniej i dostojniej. Przy końcu głos zabrał wójt Przemek Majchrzak, który się wzruszył, gdy mówił o specjalnych błogosławieństwach od ks. dziekana Krzysztofa Opioły, poprzedniego proboszcza łekieńskiego i ks. prałata Krzysztofa Redlaka, obecnego proboszcza w Miłosławiu, a posługującego w Łeknie prawie 10 lat w charakterze wikariusza i pomocnika dla Pana Czesia przygotowując się do odejścia. Zaraz też skończył z braku głosu i po chwili dodał: „spoczywaj w pokoju”. To było krótkie, przenikliwe i wzruszające dla łeknian, płakaliśmy pamiętając inne czasy.
Mowę pożegnalną w imieniu klubu seniora i społeczeństwa wygłosił po wójcie doktor Janusz Kotecki, osobisty przyjaciel Pana Czesia. Mądra, choć typowa i rzeczowa mowa pogrzebowa, jednak w momencie mówienia o szafarzu Najświętszego Sakramentu i odwiedzania osób chorych i starych w parafii co niedziela i wielkim dobrodziejstwie jakiego doświadczali parafianie, głos się załamał, emocje wzięły górę, zostawił kartkę i po dłuższej przerwie powiedział, że to ksiądz Marek Rerek nie życzył sobie tej posługi i dla zmarłego było to wielkim ciosem, z którego przez długi czas nie mógł się otrząsnąć (...)

SMUTNY
(autor refleksji jest znany redakcji, została zachowana oryginalna pisownia maila)


[Więcej w papierowej wersji Głosu Wągrowieckiego nr 5, dostępnej w sprzedaży od 30 stycznia 2013 r.]

 

 

Komentarze   

 
0 #5 Amber 2018-11-27 03:57
viagra.com: http://jeremyray.askbot.com/users/1635/dulcied962/
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+1 #4 Alik 2013-02-05 12:54
Mowa pożegnalna ?! - jak wystąpienie na zebraniu wiejskim w celu przedstawienia kandydata na soltysa. Okropna,zamiast zwrócić się do śp. Czesia i jego przymioty wykazać, jego zaangazowanie - to wyglaszanie kontroweryjnych słow i animozji. Fe ! I jak zapamiętać po tym wszystkim Zmałego. Ktoś się zapomniał. Jak się nie umie mówić, to lepiej milczeć. Czesiu był, jaki był i koniec !!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 #3 antyhipokryzja 2013-02-01 17:24
Ha ha a przez kogo były kłotnie w kwestii szafarza. Zapomnieliście, że gdy głowa łysie to d..pa szaleje. Tak było z tym panem, niezależnie od zaslug jakie mial :)
Jak widać co niektorzy to hipokryci.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+1 #2 wgr 2013-02-01 10:13
Cytuję julia:
jestem zasmucona tym, że przy trumnie tak niezwykłego człowieka porachunki z obecnym proboszczem załatwiają osoby, które ,,coś" znaczą lub przynajmniej powinny znaczyć :sad:


Chyba odwrotnie? To co robi ten człowiek na pogrzebach nie przystoi posłudze kapłana... Upodlenie człowieka na jego własnym pogrzebie i to w dodatku przez księdza - brak słów - chyba, że użyję łaciny, ale wtedy admin skasuje mój komentarz...
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+1 #1 julia 2013-02-01 10:05
jestem zasmucona tym, że przy trumnie tak niezwykłego człowieka porachunki z obecnym proboszczem załatwiają osoby, które ,,coś" znaczą lub przynajmniej powinny znaczyć :sad:
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem