niedziela, 26 maja
09:26

Dom zawsze otwarty

ZDZISŁAWA i TADEUSZ BRUSSOWIE przejęli gospodarstwa po swoich rodzicach. Gospodarujący z nimi syn TOMASZ planuje powiększenie gospodarstwa i wyposażenie w nowe maszyny.

kolegą spawają coś przy maszynach, babcia zabawia prawnuki, a pani Zdzisława krząta się w domu. Za chwilę na stole pojawia się pyszne ciasto. Jakże inaczej - w domu i kuchni rządzi Gospodyni Roku 2016 w plebiscycie Głosu Wągrowieckiego.

OD POKOLEŃ
- Kiedy wróciliśmy po wojnie z Moszczenicy, która obecnie znajduje się w woj. małopolskim, nie mieliśmy niczego. Trzeba było zdobyć wszystko, od najpotrzebniejszych rzeczy w kuchni –wspomina Teresa Gruss, matka Tadeusza i teściowa Zdzisławy. Ma teraz 82 lata i jest już nie tylko babcią, ale i prababcią.
- Jednak bycie prababcia nie jest łatwym zajęciem, zwłaszcza z takimi ruchliwymi prawnukami – mówi ze śmiechem tuż po zakończeniu zabawy z pociechami.
Po powrocie z wojennej tułaczki mąż pani Teresy, Brunon najpierw zainwestował w budynki gospodarcze. Zbudowali chlewnię, a potem powstał garaż. Miała powstać nowa stodoła, ale pani Teresa uparła się, że chce nowego domu.
- Nie rozmawialiśmy chyba z miesiąc ze sobą, ale w końcu mąż ustąpił i spytał, jaki ten dom ma być – śmieje się starsza pani. - Powiedziałam, że taki na trzy rodziny. I postawiłam na swoim.
Pani Teresa przejęła gospodarstwo po rodzicach, bo bracia - jak sama mówi - nie mieli serca, albo smykałki do rolnictwa. Później gospodarstwo przekazała synowi i synowej.
Zdzisława i Tadeusz znali się od dzieciństwa. Żyli - można powiedzieć - po sąsiedzku. Ona jest też z rolniczej rodziny. Jest najstarsza z grona pięciorga dzieci. Niedawno obchodzili 35 rocznicę ślubu. Zaraz po ślubie Zdzisława przeniosła się do gospodarstwa męża. Mieli czworo dzieci. Mieli, bo nie wszyscy przeżyli. Nie spodziewałem się, że usłyszę dramatyczną historię życia, choroby i śmierci dziecka. Pani Zdzisława zaczęła mówić o tym łamiącym się głosem, a zaraz po tym potoczyły się łzy. (...)

WIĘCEJ W AKTUALNYM WYDANIU GŁOSU NR 22 Z 29 MAJA 2018 R.

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem