poniedz., 22 kwietnia
04:07

Strażak z krwi i kości

Fot. KP PSP WągrowiecFot. KP PSP Wągrowiec

Z aspirantem sztabowym ANDRZEJEM WOŹNICKIM, byłym dowódcą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Wągrowcu, który w sierpniu odszedł na emeryturę, rozmawia Konrad Szadkowski.

Na uroczystości pożegnalnej z okazji przejścia na emeryturę jeden z Pana kolegów przytoczył anegdotę, że Pan już jako dziecko stał na warcie strażackiej podczas budowy remizy w Gołańczy.
- To taka rodzinna anegdota, w której jest dużo prawdy. Ojciec był działaczem OSP w Gołańczy, naczelnikiem i komendantem. W latach sześćdziesiątych strażacy zaczęli budować nową remizę w Gołańczy. To się zbiegło z moim urodzeniem. A że działacze spędzali po pracy każdą wolną chwilę w remizie, moja mama miała dosyć, przyjechała któregoś dnia z wózkiem pod remizę i powiedziała do ojca: masz syna, to się nim zajmij. I tak jak mnie zostawiła, tak zostałem w straży. Syrena lulała mnie do snu.
Czyli miał Pan to w genach.
- Ze strażą związany byłem od zawsze za sprawą ojca i raczej nie miałem wyboru. Już jako dorastający chłopak wiązałem swoje plany na przyszłość ze służbami mundurowymi. A że w krwi miałem pożarnictwo, to tak już zostało. Pani Kazia Brzezińska, cudowna kobieta, która pracowała w dawnej komendzie powiatowej przy ulicy Powstańców Wielkopolskich, gdzie jeździłem z ojcem od najmłodszych lat, i gdzie byłem nazywany „naczelnikiem z Gołańczy”, opiekowała się mną, kiedy dorośli prowadzili ważne dyskusje związane z działalnością straży. Potem już jako starszy chłopak byłem kierowcą w OSP Gołańcz (...)

WIĘCEJ W ŚRODOWYM WYDANIU GŁOSU NR 36 Z 6 WRZEŚNIA 2017 R.

Komentarze   

 
+11 #1 xyz 2017-09-24 09:55
jąkała nie przyszedł na pożegnanie dowódcy, czyżby musiał sztaplować deski u trumniarza ?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem