950X120A

 

sobota, 7 grudnia
12:47

Wokół legendy jazzu

W kinie Miejskiego Domu Kultury w ubiegły czwartek odbyło się spotkanie z MAGDALENĄ GRZEBAŁKOWSKĄ, która opowiadała o swojej ostatniej książce poświęconej Krzysztofowi Komedzie.

Okazją do spotkania były tak naprawdę dwie rocznice znajdujące się blisko siebie, czyli data śmierci pianisty (23 kwietnia) i jego urodziny (27 kwietnia). Na scenie autorce towarzyszyła Dorota Kurzyńska-Kreskowiak z księgarni Locum, która była inicjatorką zaproszenia Magdaleny Grzebałkowskiej do Wągrowca.
Pisarka jest z wykształcenia historyczką, jednak swoje życia związała z dziennikarstwem, a dokładnie z reportażem. Na swoim koncie ma kilka książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny”, „1945. Wojna i pokój”. W zeszłym roku wydała biografię „Komeda. Osobiste życie jazzu”.
- Nie napisałabym książki o żywym człowieku. Wychodzę z założenia, że dobry bohater to martwy bohater – mówiła autorka w Wągrowcu.
Publiczność zgromadzona w domu kultury miała okazję posłuchać o kulisach powstania biografii jednego z najsłynniejszych polskich pianistów. Autorka opowiadała o tym, jak swoją wiedzę gromadzoną podczas pracy nad książką konfrontowała z innymi publikacjami na temat Komedy. Jak sama przyznała, pewne wątki życiorysu się potwierdzały, inne poddawały pod wątpliwość oficjalne wersje, jak np. kwestia śmierci Komedy - z jednej strony wersja Zofii Komedowej, z drugiej Andrzeja Krakowskiego, która nie przebiła się przez dekady do ogólnopolskiej dyskusji. Wiele opinii na temat życia kompozytora powielano, nie sprawdzając faktów. Bywały i takie, które wzbudzały politowanie. (...)

WIĘCEJ W ŚRODOWYM WYDANIU GŁOSU NR 18 Z 1 MAJA 2019 R.

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem