950X120A

 

wtorek, 10 grudnia
17:21

Każdy kłos na wagę

Tegoroczne dożynki wypadły blado, bo po lipcowej suszy nie bardzo jest co świętować. Przypomnijmy więc czasy, kiedy to nie tyle pogoda, co władza „dożynała” rodzime rolnictwo.

W podziemnej scence kabaretowej towarzysz Władysław Gomułka mówił: „Za czasów sanacji na jednego rolnika przypadało „0” traktora, a w Polsce Ludowej” na jednego rolnika przypada „0, 000003”. Gomułka miał zresztą swoje ulubione uprawy. Przejął na przykład z upodobaniem uprawę kukurydzy na wzór radziecki. Bo tam towarzysz Nikita Chruszczow uznał kukurydzę za panaceum na wszelkie bolączki rolne. Chruszczow bywał zresztą częstym gościem w Wielkopolsce, zwłaszcza w PGR Manieczki, gdzie podziwiał dorodne kukurydziane zagony. „Rolnicy, budujcie silosy” - powtarzał sekretarz Gomułka z mównicy każdego kolejnego partyjnego plenum przekonany, że nic tak nie uzdrowi polskiej, wsi jak magazynowanie pasz na zimę. Rolnicy podchodzili jednak do tego po swojemu. I brali przydziały na deficytowy cement i cegłę, ale zamiast silosów budowali domy. Pierwsze murowane w dziejach ich rodzin. Pod dachy z eternitu przenosili się często spod słomianej strzechy.
A mięso? Toż to był towar strategiczny! Nieprzypadkiem w „aferze mięsnej”, za sprzedawanie tego towaru poza oficjalnym obiegiem karę śmierci poniósł „mózg” przedsięwzięcia, Stanisław Wawrzecki, zresztą tata Pawła, znanego aktora. A sekretarz groził jeszcze przymusowym wcieleniem do PGR-ów „źle prowadzonych gospodarstw rolnych”. Na szczęście nie zdążył... (...)

WIĘCEJ W ŚRODOWYM WYDANIU GŁOSU NR 38 Z 19 WRZEŚNIA 2018 R.

Komentarze   

 
0 #1 Adolfo 2019-08-06 07:02
We stumbled over here by a different website and thought I should
check things out. I like what I see so now i'm following you.
Look forward to looking at your web page for a second time.


Check out my website financial advice
for young people: http://financetips.eu/
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem