poniedz., 27 maja
05:05

Polskie skrzydła na ekranie

W sierpniu będziemy mieli na ekranach aż dwa filmy o polskich lotnikach walczących o Anglię: „303. Bitwa o Anglię” i „Dywizjon 303”.

„Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym” - ocenił polskich lotników ówczesny premier Winston Churchill. Tę chwalebną kartę polskiej historii pokażą aż dwa filmy, jeden po drugim. Szkoda, że oba wejdą na ekrany w tym samym czasie, w dodatku w wakacje, a przecież to są właśnie idealne filmy, na które można by wysyłać całe klasy szkolne. Tak jak powinny chodzić na filmy o polskim wkładzie w pokonanie niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, dzięki czemu udało się skrócić ostatnią o wojnę co najmniej o rok, może dwa. Żeby młodzi się przekonali, że nie zawsze byliśmy tylko ofiarami.

BITWA ROZSTRZYGAJĄCA
Rok 1940. Moment jest dramatyczny. Hitler jeszcze tylko rozprawi się z Anglią i będzie miał całą Europę u stóp. To pierwsza w historii kampania rozgrywana wyłącznie za pomocą lotnictwa. W powietrzu Niemcy mają ogromną przewagę. Anglicy nie dość, że mają mniej maszyn, to jeszcze cierpią na drastyczne braki personelu latającego. A tu zjawiają się piloci z Polski, z kraju, w którego niedawnej wojnie obronnej lotnictwo odegrało rolę minimalną. I aż rwą się do latania i wyrównania porachunków z Luftwaffe, która bombardowała Warszawę.
Najpierw premierę będzie miał (17.08) obraz „303. Bitwa o Anglię”, koporodukcja brytyjsko-polska w reżyserii Davida Blaira. To szeroka, batalistyczna opowieść o historii Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki, o „legendarnych polskich lotnikach, którzy stali się najskuteczniejszymi pilotami podczas bitwy o Anglię w czasie II wojny światowej. Film będzie pokazywano na całym świecie - prawa do jego emisji wykupywano pod każdą szerokością geograficzną. (...)

WIĘCEJ W ŚRODOWYM WYDANIU GŁOSU NR 34 Z 22 SIERPNIA 2018 R.

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem