baner


 

sobota, 23 lutego
00:53

Fanaberie

Fot. Piotr Chudzyński

Rzeczownik fanaberie to stosunkowo stare słowo, gdyż słowniki odnotowały je już w połowie XIX wieku. Obecnie jest rzadko używane, choć ładnie brzmi i w pełni odzwierciedla swoje znaczenie. Bowiem, fanaberie to wyszukane rzeczy, bez których można by się obejść. Przeglądając kuchnię regionalną Francji można odnieść wrażenie, iż jest ona pełna rozmaitych fanaberii. Przykładowo, w zachodniej Lotaryngii w gminie Bar-le-Duc sporządza się konfitury z czerwonych porzeczek pozbawionych pestek. Konfitury te są odpowiednio drogie, gdyż pestki usuwane są ręcznie i to za pomocą gęsiego pióra.
Podobno miłośnikami tego lotaryńskiego „kawioru” byli Viktor Hugo i Alfred Hitchcock. Jednak myliłby się ten, kto uważałby, iż polskim gospodyniom sztuka smażenia porzeczkowych konfitur bez pestek była obca. W książce Marii Disslowej z 1931 roku pt. „Jak gotować”, znalazła się na nie receptura, choć pestki autorka zalecała usuwać igłą. Współcześnie trudno o czas na mozolne usuwanie porzeczkowych pestek, stąd zachęcam do przygotowania szybszego, a równie smacznego i eleganckiego przetworu porzeczkowego, jakim jest galaretka.

Galaretka z czerwonych porzeczek

Składniki: 1 kg czerwonych porzeczek; 1 kg cukru (jeśli chcemy uzyskać szybko i łatwo galaretkę, możemy się wspomóc 1/2 kg cukru żelującego).

Wykonanie: Porzeczki opłukujemy, obieramy z szypułek i miażdżymy. Następnie zalewamy je 250 ml zimnej wody. Całość gotujemy przez 10 minut. Po tym czasie przecedzamy przez sito płyn z owocami. Staramy się dokładnie wycisnąć owoce, ale ich nie przecieramy, gdyż galaretka straci na klarowności. Do uzyskanego w ten sposób soku dodajemy cukier i gotujemy go przez ok. 30 minut, zbierając w trakcie gotowania tworzącą się pianę. Następnie sprawdzamy czy galaretka jest gotowa. W tym celu wylewamy jej kroplę na talerzyk: jeżeli po ostygnięciu się rozpłynie – to kontynuujemy gotowanie, jeśli nie – to gorącą galaretkę przelewamy do wyparzonych słoików i je zamykamy. Galaretka porzeczkowa jest nie tylko doskonałym dodatkiem do pieczywa i deserów, ale również jest wspaniałym dopełnieniem sosów z dziczyzny, np. w Lotaryngii serwuje się plastry z dzika w porzeczkowym sosie.

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem