sobota, 23 lutego
23:49

Bohater naszych czasów

Fot. Jerzy MianowskiFot. Jerzy Mianowski

Żołnierz niezłomny, Żołnierz Wyklęty, żołnierz „Rzeczypospolitej utraconej”, ostatni ułan Rzeczypospolitej, ochotnik do Auschwitz, jeden z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej.

Takich żołnierzy jak rtm. Witold Pilecki Polska miała wielu. Ten jednak na wskroś jest kryształowy, bo bohater ponadczasowy, który zasługuje na miano bohatera narodowego. Nie założył podziemnego oddziału zbrojnego, ani też po wojnie czynnie nie walczył z komunistami. Jego misją była walka z hitlerowskim okupantem o wolną Polskę i w tym celu z własnej woli dostał się do obozu koncentracyjnego, a po ucieczce stamtąd walczył w Powstaniu Warszawskim. Walczył o Polskę demokratyczną, suwerenną, niekomunistyczną...

RONDO PILECKIEGO
Rtm. Witolda Pileckiego wągrowieccy radni miejscy, poprzez nadanie jego imienia nowemu rondu, wpisali w historię miasta. To pierwszy Żołnierz Wyklęty, który dostąpił tego zaszczytu w Wągrowcu, mimo że nie jest nasz – wągrowiecki i mimo tego, że z wągrowieckiej ziemi wywodzili się Żołnierze Wyklęci, którzy działali w tym i pobliskich powiatach, lecz nie w tym rzecz. Ważna jest pamięć o zapomnianych bohaterach, którym przyświecała idea wolnej Polski, nie tylko od hitlerowskiego okupanta, ale też sowieckiego ciemiężyciela, który niejako po poprzedniku przejął okupacyjną pałeczkę (...)

WIĘCEJ W ŚRODOWYM WYDANIU GŁOSU NR 10 Z 8 MARCA 2017 R.

Komentarze   

 
+2 #6 dam 2017-08-25 15:56
Niektórzy mordowali tych co budowali Polską Ludową są teraz BOHATERAMI, A te osoby którzy budowali nową Polskę są teraz MORDERCAMI.. Nic z tego nie rozumiem???Jak tak dalej pójdzie to nigdy zgody w Polsce nie będzie. Wszyscy powinni podać rękę i się przeprosić. Powinien powstać jeden pomnik POJEDNANIA.. Tylko zgoda i pojednanie przywróci Polsce spokój :-) :-)
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+5 #5 Łazanek 2017-06-14 21:17
Pompa maszyna robocza wywołuje przepływ cieczy,w obiegach pierwotnych, lub wtórnych .Refleksja!jeże li przepłynie historia Polski w ciecz zamieniona przez pompę ,to co zostaje czy naprawdę brak nam refleksji nad historią Polski.Czy oprócz ojczenasza niema już zdrowego rozsądku,Życiow ej mądrości .Wągrowiec ma też zapomnianych bohaterów .
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-1 #4 mr 2017-06-12 07:06
Cytuję a:
Przez PiS i przez komunistów również. Ja pamiętam co o tych czasach i ich "bohaterach"opowiadał mój ojciec, który był Polakiem ze wschodu oraz znajoma, która urodziła się na Warmii. Niestety teraz młodzi kibole i tzw. "narodowcy" dają sie zmanipulować i "łykają" wszystko.

Pan też "łykasz" wszystko mierząc wszystkich jedną miarą. Proponuję wpierw zapoznać się z wystawą. Nie ma tam postaci budzących większe kontrowersje. I przyjrzyj się Pan bliżej pracy prof. Szwagrzyka, który przygotowywał wystawę.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+5 #3 a 2017-03-10 07:19
Cytuję Wągrowieccznin:
"Ludzie maja w pompie tych żołnierzy wyklętych , po prostu wiedza swoje o historii powojnia..."
Przez PiS i przez komunistów również. Ja pamiętam co o tych czasach i ich "bohaterach"opo wiadał mój ojciec, który był Polakiem ze wschodu oraz znajoma, która urodziła się na Warmii. Niestety teraz młodzi kibole i tzw. "narodowcy" dają sie zmanipulować i "łykają" wszystko.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+14 #2 Wągrowieccznin 2017-03-09 22:31
Ludzie maja w pompie tych żołnierzy wyklętych , po prostu wiedza swoje o historii powojnia, ze tym żołnierzom nieobce były napady, rabunki, zastraszanie, pobicia a nawet zabójstwa. Bez pardonu wydawano wyroki śmierci na Polakach nawet za to że byli sympatykami ludowej władzy.Brak zainteresowania mieszkańców ta wystawa świadczy dobitnie o ich stosunku do tamtej przeszłości. Wągrowczanie nie utożsamiają się z tamtymi bohaterami, którzy rabowali i zabijali. Ta są bohaterowie teraz nam przez PiS narzuceni, podobnie jak wtedy prosowieccy czy sowieccy bohaterowie typu Świerczewski czy Rokossowski. W dniu otwarcia wystawy burmistrz spędził na Rynek młodzież szkolną chcąc pokazać jak wielkim zainteresowanie m ta wystawa się cieszy. Takie lekcje przerabialiśmy za komuny, gdy spędzano młodzież na capstrzyki, manifestacje, apele itp. Jota w jotę teraz robi się to samo
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+13 #1 as 2017-03-09 10:59
"Straszliwe tłumy" na tej wystawie. Widać że ludzie jednak zachowali resztki rozsądku.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem